İçel Sanat Kulübü

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1989 yılında, Mersin’de yaşayan ve kent yaşamına duyarlı çalışmalar yapan bir grup sanatsever tarafından ve kurucu başkanlığını Semihi Vural’ın yaptığı, dernek statüsünde oluşturulan bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

Semihi Vural Kulubü'n kuruluşunun köşe taşlarını şöyle özetler [1]:

"...1986 yılında birkaç arkadaşla “özel bir galeri” açarak, sürekli resim sergileri düzenleyerek bir kültür sanat ortami yaratmayı düşledik... 1986 yılının Mayıs ayında “Yeni Güzel Sanatlar Galerisi”nin açılışını, Vali Yardimcisi, Mersinli Fahir Işıksız yaptı... Yeni Güzel Sanatlar Galerisi’nde etkinlikler sürerken, kuruluşunu yaparak yer arayan İçel Fotoğraf Amatörleri Derneği ilk saydam gösterisini yapti ve ilk fotoğraf sergisi burada açıldı... 1988 yılına geldiğimizde, bir grup oluşturarak, perşembe akşamları bizim büroda, Fahir Işıksız yönetiminde toplanıyor Ahmet Yeşil, Aysun Kayadelen, Fevzi Eryilmaz, M.Ali Meriç, Müberra Çakmaklı, Müyesser Tosunbaş’la birlikte etkinlikler planlıyorduk... 6 Haziran 1988 tarihinde “Eski Mersin Yapıları Haftası” düzenledik... ...Mersin’de ilk kez, Soda Sanayi Müdürü İlhan Savucu’nun girişimiyle tesis yemekhanesinde gerçeklestirilen, (Cumhurbaskanligi Senfoni Orkestrasi elemanlarindan oluşan “Üflemeli Çalgılar Beşlisi”) konseri bize bir ufuk açtı. Bu etkinlik Mersin kent kültürünün dönüm noktalarından birisi oldu.

Artık sanatsal ağırlıklı bir örgüt kurmanın zamanı gelmisti. Rahmetli avukat Sudi Abaç’la birlikte bir tüzük hazırlandı. Hemen ardından konuya duyarlı arkadaşlarımızla Türk Hava Kurumu toplantı salonunda bir araya gelerek, derneğin adını tartışmaya açtık. “İçel Sanat Kulübü” onay aldı.

Bu isimle hazırlanan tüzük Emniyet Müdürlüğü Dernekler Masaıi’na götürüldü. Otuz kadar ad yazılmasına karşılık yedi kişilik kurucular listesi verildi. Kurucu Başkan Semihi Vural Üyeler: Ahmet Gül, Suna Coşkunmeriç, Ayşe Hayırlıoğlu, Fevzi Eryilmaz, Melek Yahşi, Seyyal Cengiz. Tarih 23/06/1989

Dernekler Masasi, 3310118 no’lu dernek."