Ali Uygur

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ali Uygur (d. 1955 Gaziantep, ö. 1980 Mersin) Mersin'de 25 yaşında gözaltında kaybedildikten sonra öldürüldüğü anlaşılan Devrimci Yol taraftarı İngilizce öğretmeni.

Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü Mezunu Ali Uygur, 1 Temmuz 1980 günü tren yolculuğu sırasında Mithat Nisan, Mahir Keçeci ve Özcan Fedakar'la birlikte Pozantı'da gözaltına alındı. Adana Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildikten sonra Mersin Emniyet Müdürlüğü'nün talebiyle Mersin'e getirildi.

Dokuz gün boyunca kendisinden haber alınamaması üzerine annesi Hatice Uygur, iki kızı ve Demokrat Gazetesi Muhabiri Vahap Şehitoğlu, 1. Şube Müdürü Ömer Güneş ve yardımcısı Hanefi Avcı ile görüştü. Avcı, oğlunun hayatından endişe ettiğini söyleyen anneye "Ali Uygur, Demirtaş Mahallesi'nde bir operasyon sırasında 9 Temmuz'da kaçtı. Bak, dosya ve tutanaklar burada mevcut. Ama inşallah ölmüştür. Oğlunu bana değil yanındaki gazeteciye sor" yanıtını verdi.

Olayın duyulması üzerine Mersin, Adana, Gaziantep, Hatay ve giderek yurt geneline yayılan gösteriler yapıldı. Devlet makamlarına dilekçeler yazıldı. Aynı tarihlerde Mersin Birinci Şube'de başka bir suç iddiasıyla gözaltında bulunan Haşim Aslan sorgu hakimliğinde Ali Uygur adında bir devrimcinin başına sopayla vurularak yanı başında öldürüldüğünü ve bu konuda tanıklık yapmak istediğini beyan etti ancak Sinop Cezaevi'ne gönderildi.

Ağustos ayında Demokrat Muhabiri, gece yarısı Devlet Hastanesi'ne genç bir erkek cesedi getirildiği istihbaratına ulaştı. Morg görevlileri resmi belge olmadığı için cesedi almak istemedi ancak polisler cesedi zorla morga koydu ve sabaha karşı geri aldı. Hastaneye giden Demokrat muhabiri, Uygur'u teşhis etti. Uygur'un ailesi hükümet tabibi Mustafa Serpil'le görüştü. Serpil, fotoğrafı gösterilen Uygur'a çok benzeyen bir cesede rapor verdiğini, kulağından hafif kan geldiğini, ilgilinin başına sert bir darbe aldığını ya da bir trafik kazası sonucu beyin kanamasıyla yaşamını yitirmiş olabileceğini aileye ifade etti. Aynı tarihlerde liman civarında 25-30 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu. 1953 Mardin doğumlu Ali Bütün sahibi çıkmadığı için Kimsesizler Mezarlığı'na gömülmüştü.

Aile ve Demokrat Gazetesi, Mersin Mezarlığı'nı araştırmaya yöneldi. Mezar kazıcıları fotoğrafından teşhis ettikleri Ali Uygur'un cesedi kokmak üzereyken polisler tarafından getirildiğini ve defnedildiğini ifade etti. Mezar, denizde boğulan Ali Bütün adına kayıtlıydı. Ali Bütün de Tahir Ungan adına kayıtlı mezarda yatmaktaydı.

22 Ağustos günü hakim huzurunda mezar açıldı, mezardan çıkan ceset Ali Uygur'a aitti. [1]