Anasayfa

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mersin Vikipedisine Hoş Geldiniz.

caption

Farklı kaynaklarda yayınlanmış ya da paylaşılmış bilgilerin derlenip, sunulacağı Mersin referans kaynağı oluşturmayı hedefliyoruz.


Günün Maddesi

Fabrika.jpg

İngiliz Yağ Fabrikası, kurulduğu dönemi ve işlevini düşündüğümüzde, Avrupa’da başlayan “Sanayi Devrimi”ne Anadolu’da ilk sayılabilecek girişim olmalıdır. Fabrikaya 1853 yılında İngiliz asıllı levanten Mr. Gold tarafından başlandığını, Amerikan İç Savaşı sırasında ve o yıllarda işletilmeye başlanmış olduğunu anlıyoruz. Daha sonra “Whittal” şirketinin öncülüğünde 1910 yılında “The Mersyna Oil and Cake Mill Co. Ltd.” (Mersin Yağ ve Küspe Fabrikası Ltd. Şti) tarafından fabrika yeniden elden geçirilerek üretime geçirilmiştir. Whittal’in uzun yıllar bu fabrikayı işletmiş olduğunu anlıyoruz. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve Mersin’in işgalinden yaklaşık iki yıl önce 28 Temmuz 1916’da fabrika ve tesisler denizden bir muhrip tarafından bombalanıp hasar görmüştü. Fabrika cumhuriyetin ilânından sonra da Turyağ firması tarafından çalıştırılmış. Halkın İngiliz Fabrikası olarak isimlendirdiği bina daha sonraları Ziraat Bankası’na devredilmiştir. 1938 yılına kadar nebati yağ ve sabun fabrikası olarak çalıştırmış, bu tarihten sonra Türkiye Yağ Mamulâtı Sanayi Limited Şirketi’ne kiralanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında güvenlik nedeniyle İstanbul’dan Mersin’e taşınan Deniz Astsubay Okulu, içyapısı tadil edilen fabrikada eğitim ve öğretimine devam etmiş. Daha sonraları askeri depo olarak hizmet veren bina, devredildiği Turyağ firmasındaki işletme sorunları nedeniyle 1948 yılında tekrar Ziraat Bankası’na devredilmiş. O yıllardan sonra çalıştırılamayan tesis Milli Savunma’nın mülkü olmuştur.

Mersin Tarihinde Bu Ay

Eski Otogar.jpg
  * Mersin Müdafaa-i Hukuk Heyeti kuruldu (1 Mayıs 1920)
  • Kırmızı Beyaz formalı Turan Spor kuruldu (6 Mayıs 1922)
  • İstasyondan batıya doğru 25 metre genişlikte Kurtuluş Caddesi(şimdi İstiklal Caddesi) için istimlak edilen binaların yıktırılmasına başlandı (16 Mayıs 1929)
  • Merkez Bankası binası yapımı tamamlandı (10 Mayıs 1939).
  • Tüccar Kulübü binası açıldı (19 Mayıs 1945).
  • Mersin İdman Yurdu bölge şampiyonu oldu. Türkiye Şampiyonası’nda Göztepe’yi yenerek 3. oldu (Mayıs 1949).
  • Çukurova fabrikasında gece çıkan ve ertesi gün öğleye kadar süren yangında un tesisleri yandı (2 Mayıs 1967).
  • Atatürk Parkı açıldı(18 Mayıs 1969).
  • Anadolu Cam AŞ kuruldu (21 Mayıs 1969).
  • Anıtlar Yüksek Kurulu kararından sonra Azak Han’ın büyük bölümü çöktü, sökülmesine başlandı(15 Mayıs 1987).
  • İçel Sanat Kulübü kuruldu (Mayıs 1989).
  • Paris Düğün Salonu asma katı çöktü, 17 yaralı (Mayıs 2001).
  • Mersin Limanı, Mersin International Port AŞ olarak faaliyetinisürdürecek Türk-Singapur ortaklığında PSA-Akfen’e devredildi (12 Mayıs 2007).

Günün Resmi

1920 Yıllarda Mersin'de Çatal Bıçak İşçileri.

Yardım

Nasıl Faydalanırım?

Nasıl Katkı Veririm?