Mersin Spor Kulübü

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mersinspor. Mersin'de kurulmuş ancak artık var olmayan bir spor kulübü. Renkleri sarı-kırmızıydı.

1946 yılı Temmuz ayında Vasfi Orgun, Av. Nevzat Arığ, Fevzi Serdengeçti (aynı zamanda Mersin İdman Yurdu kurucularındandır), M. Ali Saracoğlu, Adnan Kolçak, Selahattin Faks, Hasan Sümen, Fuat Beybars, Necip Sıdalı, Mahmut Coşar, M. Ali Koylan tarafından kurulmuştur.

Kulübün aynı yıl kurulan Demokrat Parti'nin spor kulüpleri üzerindeki CHP hegemonyasını kırmak üzere kurdurduğu kulüplerden biri olduğu öne sürülür. H. Şinasi Develi, "Akdeniz'de İnci Kent: Mersin" kitabında "Bu kulüp biraz da İdman Yurdu'na karşı ve yine biraz da politik nedenlerle kurulmuştur" der.

Mersinli şair ve gazeteci Özdemir İnce ise bir yazısında Mersinspor'un kuruluşunu şöyle anlatıyor: "1946’da Demokrat Parti kurulmuştu. Yaşım ondu. Mersin Spor (Sarı-Kırmızı) kurulmuştu. Artık CHP ve İdmanyurdu’nun karşısında Demokrat Parti ve Mersin Spor vardı. Mahmudiye Mahallesi’nin çocukları toptan DP’li ve Mersin Sporlu olduk. Mersin Spor kalecisinin adı Hanri (Atat) idi. Tarsus Amerikan Koleji’nde öğrenciydi. Gözlükle kalecilik yapardı. Bir gün Hanri’yi Halkevi’nin önünde gördüm ve yanına gittim. 'Hanri Abi Mersin Spor, Demokrat Parti’nin takımı mı' diye sordum. 'Futbol takımlarının siyasal partisi olmaz' dedi.” [1]