Özdemir İnce

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Özdemir İnce (d. 1 Eylül 1936, Mersin) Şair, yazar, gazeteci.

1 Eylül 1936'da Mersin'de doğdu. 1956'da Mersin Lisesi'nden mezun oldu. 1960'ta Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'nü bitirdi.

Fransız hükümetinin açtığı sınavı kazanarak 1965-66 yıllarında Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde Çağdaş Fransız Edebiyatı ve Fonetik okudu.

Sandıklı Ortaokulu'nda bir yıl öğretmenlik yaptıktan sonra zorunlu askerlik hizmetinin ardından Aydın Lisesi'nde ve Muğla Lisesi'nde öğretmen olarak çalıştı.

İlk şiirlerini öğretmenlik yıllarında yazdı ve yayımladı. 2. Yeni şiirinin etkisinde kalarak yazdığı ilk şiirlerinin ardından toplumcu bir çizgiye yöneldi.

Özellikle Fransız şairlerden olmak üzere pek çok yabancı eseri Türkçeye çevirdi.

1969'da TRT'ye girdi, 1982'de emekli oluncaya kadar Dış Haberler Müdürlüğü'nde çevirmen, televizyonda metin yazarı, Öndenetim ve Redaksiyon Müdürü, Program ve Yayın Planlama Müdürü, Genel Müdürlük Müşaviri ve Uzman görevlerinde bulundu.

Emekli olduktan sonra yazın dünyasında daha fazla yer aldı. 1982-89 yılları arasında çok sayıda çeviri yaptı.

1989-2000 yılları arasında Can Yayınlarında editör, Telos Yayınlarında editör ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. [1]

2000 yılından itibaren Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. Daha sonra Aydınlık ve Cumhuriyet'te yazdı. Yazılarında Mersin'de geçirdiği yıllara dair de pek çok anısını aktarmıştır.