İçel Koleji

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İçel Kolej, Mustafa Paydak tarafından 1959 yılında kuruldu. İçel Koleji'nin ilk binası Mersin'in en eski mahallelerinden olan Camişerif Mahallesi 15. sk. No: 35'te ki iki katlı taş binadan oluşuyordu. İlk, Orta ve Lise bazında eğitim öğretim yapılan okulun, 227'si erkek, 120'si kız toplam 347 Öğrencisi bulunmaktaydı. Bina yıkılarak yerine otel inşa edildi. İçel Koleji İlkokulu Müdürü Hayri Oktar Bey, Türk Kütüphaneciler Derneği üyesiydi.

1970-1972 yıllarında İçel Koleji İlkokulu Çamlıbel Emniyet Müdürü Lojmanı Binasında taşındı ve bir süre hizmet verdikten sonra ilk kısım kapandı. O yıllarda Akdeniz Koleji Binasında bir yıl geçici olarak hizmet verdikten sonra 1973 yılında ortaokul ve lise bölümleri İstiklal cad. 53252 sokaktaki binasında hizmetine devam etti.

Küçük resim oluşturmada hata: Küçük resim hedefe kaydedilemiyor
İçel Koleji

Zaman içerisinde gerek öğrenci sayısının artması gerekse şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için okul 1980'li yıllarda okul şehir merkezinin dışına taşındı.

1959 yılından bu yana birkaç kez el değiştiren İçel Koleji Hürriyet Mahallesi'ndeki yeni binasına taşınmasının ardından 1992 yılında şu anki kurum sahipleri, Kimya Öğretmeni Ahmet Yılmaz Kadayıfçı, Fizik Öğretmeni Ali Yaroğlu ve Matematik Öğretmeni Ömer Baykan tarafından devralındı.