Şinasi Develi

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şinasi Develi (d. 1920, Karaman ö. 2020 Mersin) eski Mersin Barosu Başkanı, avukat, araştırmacı-yazar.

1920’de babasının memuriyeti dolayısıyla bulundukları Karaman’da doğdu. Aslen Tarsus’un Ballıca köyünden olan ailesi daha sonra Mersin’in Mahmudiye Mahallesi’ne yerleşti. İlkokul ve ortaokulu Mersin’de okudu. 1934’te babasını kaybetmesine rağmen annesinin terzilik yapması, kendisinin yaz aylarında çalışması ve akrabalarının maddi desteğiyle lise eğitimine devam edebildi. Kentte lise bulunmadığından Adana’ya gitti. Adana Lisesi’nde 1 yıl okuduktan sonra Ankara Gazi Lisesi’ne geçiş yaptı. 1940 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ne girdi, 1944’teki mezuniyetinin ardından 2 yıl askerlik ve 2 yıl staj sonrası 1948’de Mersin Barosu’na kayıt olarak avukatlığa başladı.

Sinasi-develi-foto-300x300.jpg

AVUKATLIĞI VE BARO BAŞKANLIĞI

İlk avukatlık bürosunu çocukluk döneminde kentin önde gelen tüccarlarının yanında çıraklık yaptığı Azakhan’da açtı. Uzun yıllar burada çalıştıktan sonra bürosunu Borsa Sarayı’na taşıdı.

1963-1973 arasında 10 yıl Mersin Barosu başkanlığı yaptı. 72 yıl boyunca sürdürdüğü mesleği boyunca Umumi Mağazalar T.A.Ş., Çukurova Sanayi İşletmeleri T.A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası ve İnterbank Mersin Şubesi, TÜDAŞ Tarım Ürünlerini Değerlendirme A.Ş., Anadolu Cam Sanayi A.Ş. gibi firmalara hukuk müşavirliğinde bulundu.

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun hazırlandığı komisyonda, Türkiye Barolar Birliğinin kurucu başkanı Faruk Erem’le birlikte yer aldı. 1969’da kurulan Türkiye Barolar Birliğinin ilk seçiminde denetleme kurulu üyeliğine seçildi. Tüccar Kulübü’nün başkanlığını yaptı ve uzun yıllar yönetiminde bulundu.

Mersin Barosu ve Tüccar Kulübü, Develi’nin en çok emek verdiği iki kurum olarak anılır.

SİYASİ KİMLİĞİ

1957 genel seçimlerinde CHP’den milletvekili adayı oldu ancak 254 oyla seçimi kaybetti.

1973 yerel seçimlerinde belediye meclis üyeliğine seçildi. 1973-1977, 1977-1980, 1984-1999 dönemlerinde belediye meclis üyeliği ile birlikte belediye başkan vekilliği ve meclis başkan vekilliği gibi görevler üstlendi. Sosyal demokrat kimliği bilinmesine rağmen kentte “Siyaset üstü” bir statü edinen Develi, ANAP’lı Belediye Başkanı Okan Merzeci tarafından başkan vekilliğine getirilmişti.

ARAŞTIRMACI VE YAZAR KİMLİĞİ

Meraklı, titiz ve araştırmacı yapısıyla bilinen Şinasi Develi, özellikle Mersin tarihine ilişkin önemli bir referans kaynağı olagelmiş ve bu özelliğiyle “Mersin’in belleği” olarak anılmıştır.

1950’den itibaren Sabah Postası, Toros, Son Haber, İmece gibi yerel gazetelerde makaleler yazan Develi, İçel Sanat Kulübü ve Mersin Deniz Ticaret Odası’nın da yazarları arasında yer aldı.

1987’de çıkan ilk kitabı Dünden Bugüne Mersin, daha sonra 3 kez daha güncellendi ve yeni baskılar yaptı.

Ayrıca Eserleri ile Anıtlaşan Vali Tevfik Sırrı Gür, Akdeniz’de İnci Kent Mersin (1998), Eski Mersin’de Yaşam (2007) kitaplarını yazdı. Sosyalist Ülkelerde 12.000 KM. başlıklı seyahat notları, yerel gazetelerde dizi olarak yayımlandı. Nâzım Hikmet’in Moskova’daki mezarını ziyaret edişini de kaleme alan Develi, bu yazılarının ardından polis tevkifine uğradı.

Adına açılan, yazılarının ve fotoğraflarının bulunduğu sinasideveli.com adlı bir internet sitesi mevcuttur. Ayrıca pek çok yazısına yumuktepe.com adresinden ulaşılabilir.

Çocukluğunda Azakhan’da çalışırken kazandığı paralarla aldığı ilk fotoğraf makinesiyle Mersin’e dair tarihi önemde fotoğraflar çekti. Kitaplarında çoğunlukla kendi çektiği fotoğrafları kullandı. Develi kendisini “Mersin’in ikinci amatör fotoğrafçısı” olarak tanımlardı.

DERNEK ÇALIŞMALARI

İçel Turizm ve Tanıtım Derneği, Mersin Aşevi Derneği, Mersin Diyabet Cemiyeti’nin kuruculuğunu ve yönetim kurulu üyeliğini yaptı. Mersin Halkevi Ç.E. Kurumu yönetimi ve İyilik Vakfı Huzur Evi Mütevelli Heyeti başkanlığında bulundu.

ÖLÜMÜ

22 Ocak 2020’de, 100 yaşında Mersin’de hayatını kaybetti. Naaşı Akbelen Şehir Mezarlığı’nda defnedildi.

AİLESİ

2011’de eşini kaybeden Şinasi Develi’nin her ikisi de avukat olan bir oğlu (Ethem Develi) ve bir torunu (Cavide Develi) bulunuyor.