Abdullah Ayan

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Abdullah Ayan (d. 23 Kasım 1951 - Mardin) Kimya mühendisi, iş insanı, gazeteci ve yazar.

İlk, orta ve lise öğretimini Gaziantep'te tamamladı. Gaziantep Lisesi Fen bölümünden 1968/69 döneminde mezun olduktan sonra 1973/74'te Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi'ni bitirdi.

Aile şirketinden oluşan grupla uzun yıllar ihracatçılık yaptı. 1977-1987 yılları arasında Akdeniz Hububat Bakliyat İhracatçılar Birliği yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Sonraki yıllarda İstanbul merkezli Tam Sigorta AŞ. Yönetim kurulu başkanlığı ve murahhas üyeliği başta olmak üzere çeşitli şirketlerin yönetiminde yer aldı.

2000 yılında iş hayatını bırakarak, Mersin’e yerleşti. Dünya, Türkiye ve Mersin'deki gelişmeleri değerlendiren ve çeşitli yerel ve ulusal gazetelerde yayımlanan köşe yazıları, araştırmalar kaleme aldı.

Mersin Ticaret Borsası dergisinin yayın kurulu başkanlığını yaptı. Yazılarının yayımlandığı Açılım adlı derginin yayın kurulunda yer aldı. Uzun yıllar Akdeniz İhracatçı Birliklerinin yayınladığı AKİB dergisinde dış ticaret ve ekonomi ağırlıklı köşe yazıları yayımlandı.

2005 yılında 100′e yakın arkadaşıyla birlikte Mersin AB Kulübünü kurdu. Derneğin İlk dönem kurucu başkanlığını yaptı.

2008 yılında Mersin İl genelindeki 220'ye yakın kurum ve kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu ve Balık Çiftlikleri ile Nükleer Santralin Mersin’e kurulmaması temel amacıyla harekete eden Mersin Platformunun üç kişilik yürütme kurulunda yer aldı, sözcülüğünü üstlendi.

2009-2015 yılları arasında Mersin Büyükşehir Kent Konseyi üyesi olarak çalıştı ve 2009’dan bugüne Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği yapıyor.

Mersin Sanayici İş Adamları (MESİAD), Girişimci İş Adamları Derneği (MEGİAD) isimli derneklerde fahri üyeliğini sürdürüyor.

Evli ve iki çocuk babasıdır. [1]