Bodosaki Fabrikası

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Rum zengin Bodossakis Promodros Athanassiadis (Bodosaki) tarafından 1910 yılında yaptırılan ve uzun yıllar hizmet veren tesis.

Bodosaki'nin Hastane Caddesi'nde Hanna Butros'tan satın aldığı arsa üzerinde kurduğu fabrikada hindistan cevizinden nebati yağ üretiminin yanı sıra iplik, sabun, un, çeltik, çırçır, teneke ve buz da üretiliyordu.

Bodosaki'nin 1923'te Türkiye'yi terk etmesi sonrası fabrika Milli Emlak'a geçti ve Şaşati Biraderlere kiralandı. Daha sonra İş Bankası'na bağlı İçel Pamuk ve Yağ AŞ. (İÇPAK) tarafından kiralanan tesis, 27 Nisan 1944'te Çukurova Sanayi T.A.Ş.'ye geçti. Fabrika halk arasında Şadi Eliyeşil'e göndermeyle "Şadi Bey fabrikası" olarak anılıyordu.

1948 ve 1967'de yaşanan iki büyük yangın sonrası kullanılamaz hale gelen fabrika tarihe karıştı. Çukurova Grubu, Şarl Nadir'den satın alınan arazi üzerinde yeni bir fabrika kurdu.

ÇİÇEK BAHÇESİ

Fabrikanın bitişiğinde Bodosaki tarafından yaptırılan şahsi bir bahçeydi. Tenis kortu da olan bahçe, fabrikanın Milli Emlak'a geçmesi sonrası halka açıldı. Mahmudiye, Mesudiye, Bahçe mahallesinde yaşayan insanların eğlence mekanı olan yerde küçük tiyatro grupları ile kantocular da sahne alırdı.

H. Şinasi Develi, küçüklüğünde burada cambaz gösterisi izlediğini, tenisçilerin dışarı kaçan toplarını geri verdiklerini anılarında yazar.

Kaynak: H. Şinasi Develi, Anılardan Seçmelerle Mersin 2