Bodossakis Prodromos Athanassiadis

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bodossakis Prodromos Athanassiadis (Bodosaki) (d. 1890 Niğde - ö. 1979) Mersin tarihinde önemli yeri olan Rum zengin.

1890'da Niğde'nin Bor ilçesinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının adı Tomas, annesinin adı Despina idi.

10 yaşındayken çalışmak üzere Adana'ya geldi. 1906 yılında Mersin'e yerleşti. Yoğurt Pazarı'nda açtığı işyerinde un satmaya başladı. Bir süre sonra üretime geçti ve Osmanlı ordusunun un ihtiyacını karşılamaya başladı.

Hastane Caddesi'nde Hanna Butros'tan satın aldığı arsa üzerinde fabrika kurdu. Hindistan cevizinden yağ imal eden fabrikanın mimarı Tomas Anasiadis'ti. 1910'da inşaatına başlanan fabrika yağ üretimine geçtikten sonra un, sabun, çeltik, çırçır, iplik, teneke, buz üretimi de yapan büyük bir tesis haline geldi. Mersin'de ilk defa istasyon ve fabrika arasında hammadde ve ürünlerin nakli için dekovil hattı kuruldu.

1. Dünya Savaşı sırasında Almanya ile geliştirdiği ilişkilerle servetini büyüten Bodosaki, İstanbul'daki Pera Palas otelini beş milyon frank karşılığında satın aldı.

1923'te Mersin ve Türkiye'den ayrılarak Yunanistan'a taşındı ve burada iş hayatını sürdürdü. Çok daha zengin ve güçlü bir kimse haline gelirken Yunanistan'ın önde gelen devlet adamları ve ordu figürleriyle ilişkiler geliştirdi.

18 Ocak 1979'da hayatını kaybetti.

Kaynak: H. Şinasi Develi, Anılardan Seçmelerle Mersin 2