Gözneli Gök Mehmet

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

15 Aralık 1920 gecesi Türk birliklerinin Fransız istihkâmlarının bulunduğu Eshab-ı Kehf tepesine iki gün boyunca yaptığı ve “Üçüncü Eshab-ı Kehf Muharebesi” olarak anılan çatışmada hayatını kaybeden Türk askeri.

Mersin Halkevi’nin aylık dergisi “İçel”in Mayıs 1939 sayısında Gök Mehmet'in şehit oluşu şöyle nakledilir: "Yine Ziyaret dağı cephesinde düşman siper-lerine kadar sokulan bir Türk neferini; ayak yalın, başı kabak, belinde bir bağ fişekliği ile sipere tırmanan kahramanı düşman neferle-ri bileğinden yakalıyorlar. Neferi kurtarmaya gelen arkadaşları ayağından tutuyorlar. İki taraf kendilerine doğru çekiyorlar ve nihayet şehit oluyor. Ertesi gün siper önünde yatan bu kahramanı bu haliyle gören düşman kumandanı “Vatanı için bu haliyle bu şekilde döğüşen bir milletin toprağı istila edilemez” diyerek hayretini ihzardan kendini alamıyor."

3 Ocak 2013'te heykeli törenle Mersin Deniz Müzesi'ne koyulur.[1]

  1. Nihat Taner (2013), "Gözneli Gök MehmetMersin Deniz Müzesi’nde", Mersin Ticaret Odası Dergisi, Ocak, s. 24-25. http://mdto.org.tr/wp-content/uploads/dergiler/2013/Ocak2013_internet.pdf