Hasan Canel

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hasan Canel

Hasan Canel (d.1950 Pazarcık) Ahşap heykel-yontu sanatçısı.

1950 yılında Pazarcık'ta doğdu. Armutlu İlkokulu’nu tamamladıktan sonra Pazarcık Ortaokulu’nu bitirdi, lise eğitimini Gaziantep ve Tarsus'ta okuyarak tamamladı son olarak İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü, Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu.

1977-2003 yılları arası Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nde Resim-İş Öğretmenliği yapan Canel, 14 yıl İçel Sanat Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği ve 3 dönem boyunca İçel Sanat Kulübü Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yürüttü.

Mersin 68’liler Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, Akdeniz Belediyesi Kent Konseyi yürütme ve kültür-sanat çalışma grubu yöneticiliği, Akdeniz Milli Eğitim Müdürlüğü sanat danışmanlığı gibi çeşitli faaliyetlerde bulunan Canel, kentin kültür sanat alanında atılan önemli adımlarının girişimcisi ve katılımcısı oldu.

SANATI

Çalışmalarında daha çok kadın ve doğurganlık temalı, figüratif tarzda ahşap heykeller yapmaktadır. Şimşirden cevize, portakaldan çama, ıhlamurdan kavağa yaklaşık 30 çeşit ahşapla çalışşan sanatçı, eserlerinde ahşabın doğasını ve dokusunu bozmamak amacıyla yalnızca yotnu bıçağı ve zımpara, vernik yerine ise ayakkabı cilası tercih etmektedir.