Konca Kuriş

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Konca Kuriş

Konca Kuriş (d. 16 Ekim 1961 - ö. 1999) Müslüman feminist yazar.

Konca Kuriş, Müslüman feminist yazar, kendi deyimiyle “imanlı feminist”, 17 Temmuz 1998'de Mersin’deki evinin önünden gece yarısı eşi Orhan Kuriş etkisiz hale getirilerek kaçırıldı. Cansız bedeni, 555 gün sonra 23 Ocak 2000'de Konya'nın Meram ilçesinde Hizbullah'a ait ölüm evinin bodrumunda üzerine beton dökülmüş olarak bulundu. Günler süren işkence sonucu, 17 Temmuz 1998'de Hizbullah tarafından katledildiği belirlenen Konca Kuriş, İslamiyet’i toplumsal cinsiyet temelinde ele aldığı, feminist olduğu ve bunu açıkça ifade ettiği için Hizbullah’ın hedefi oldu.

Konca Kuriş, İslamiyet ile Nakşibendi Tarikatı ile tanıştı. Nakşibendi Tarikatı, Nur Cemaati, Süleyman Efendi Cemaati, Türk Hizbullahı ve Yehova'nın Şahitleri gibi birçok cemaat ve örgüt ile temas halinde oldu. Daha sonraları Allah'a ulaşmanın yolunun tarikat ile olmayacağını savunarak yalnızca Kur'an'ı referans alarak yoluna devam etti. “İslam’da örtünmek şart değildir; hadislerle yola çıkmak yanlıştır; anlamadığınız bir dille dua etmenin faydası yoktur, ben duaları hep Türkçe okuyorum; adet gören kadının namaz kılması ve oruç tutması günah değildir; kadın erkek yan yana ibadet edebilir; kadınlar cuma, bayram ve cenaze namazlarını kılabilirler, Kuran hep erkekler tarafından çevrildi, bunun için kadın gözüyle bir meale ihtiyaç var” gibi bugün de tartışılan birçok görüşler ileri sürmüştür. Bilinenin aksine hiçbir dönem Türk Hizbullahı'nın üyesi olmamıştır.

Konca Kuriş, evli ve Yahya, Sırma, Muzaffer, Cemal ve Sena isminde beş çocuk annesiydi. Mezarı, Mersin Şehir Mezarlığı'nda bulunmaktadır.


Akdeniz’in hırçın kızı: Konca Kuriş https://www.kulturhane.org/tr/etkinlikler/sohbetler/118-akdeniz-in-hircin-kizi-konca-kuris


Mor Sohbetler: Sırma Kuriş ile annesi Akdeniz’in hırçın kızı Konca Kuriş'i konuştuk https://youtu.be/BeEBgp8uqP0