Müfide İlhan

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Müfide İlhan (19 Şubat 1911, İstanbul – 2 Şubat 1996, Bodrum) Öğretmen, siyasetçi. 1950 yerel seçimlerinde Mersin Belediye Başkanı seçilmiştir. Türkiye’de ilk kez il belediye başkanı seçilen kadındır.

Müfide İlhan

HAYATI

1911 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğdu. Babası, Mareşal Fevzi Çakmak’ın 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale cephesinde hayatını kaybeden kardeşi Mehmet Nafiz Çakmak, annesi Emine Hanım’dır. Amcası Fevzi Çakmak’ın himayesinde yetişti.

İlkokulu Ankara’da Fevzi Çakmak’ın çocuklarıyla birlikte okuduktan sonra öğrenimine İstanbul’da Kandilli Kız Lisesi’nde devam etti. Liseden mezun olduktan sonra 1927-28 öğrenim yılında İstanbul Öğretmen Okulu’ndan ilkokul öğretmeni diplomasını aldı.

Öğretmenliğe İstanbul Moda İlkokulu’nda başladı. Mersin’in ilk belediye başkanı Galip İlhan’ın oğlu olan Doktor Faruk İlhan ile evlendi. Eşinin görev yerleri olan Erzurum, Doğu Bayezit ve Kırklareli’nde öğretmenlik yaptı. Eşinin Ankara’ya tayini sonrası Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji’nde çalıştı.

1936-37 yıllarında Almanya’ya giderek Almanca öğrendi ve Alman okullarında incelemelerde bulundu. Berlin’deki Pestalozzi-Frobel Haus Enstitüsü’nde Halk Eğitimi ve Çocuk Terbiyesi seminerlerine katıldı. Ankara’ya döndükten sonra özel bir anaokulu açtı ancak mali sıkıntılar nedeniyle kapatmak zorunda kaldı.

Eşinin, Türkiye ve Afganistan hükümetleri arasında yapılan bir anlaşmayla Kabil Tıp Fakültesi’nde görevlendirilmesi üzerine Kabil’e gitti, gönüllü olarak Türkiye sefaretinin desteğiyle Türk çocuklarının eğitimiyle uğraştı, burada Türk okulu açılması çabalarında bulundu. 1945 yılında Türkiye’ye dönünce Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Gündüz Bakımevi’nde idarecilik yaptı.

1946 yılında eşiyle birlikte Mersin’e yerleşti ve aktif siyasete başladı. 1948’de yayın hayatına başlayan Vasfi Orgun’un Toros gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1950 seçimlerinde Demokrat Parti’den aday olarak il belediye başkanı seçildi. Aralık 1951’de siyasi çatışmalar nedeniyle belediye başkanlığını bıraktı ve Demokrat Parti’den istifa etti.

Belleği kuvvetli ve hitabeti güçlü bir siyasetçi olarak anıldı. Atatürk, cumhuriyet ve vatan sevgisini işleyen şiirler yazdı. Demokrat Parti’den ayrılmasının ardından Mersin’de “Müstakilleri Destekleme Cemiyeti” adlı bir dernek kurdu ve bir süre “İyi Gün İçin Mücadele” adlı bir dergi çıkardı. Dergi, birkaç sayı yayımlandıktan sonra kapandı.

Eşinin İzmit’e atanması üzerine İzmit’e gitti ve orada Türk Kadınlar Birliği’nin şubesini kurdu. 1958’de Kızılay’ın ilk yardım öğretmenliği kurslarında sertifika alarak bir süre Kızılay bünyesinde ülkenin çeşitli yerlerinde ilk yardım öğretmenliği yaptı. 1966 yılında Türk Anneler Derneği tarafından “Yılın Annesi” seçildi.

Eşini 1967 yılında yitiren İlhan, daha sonra Almanya’da okuyan en küçük kızının yanına gitti ve 1968-1981 arasında burada yaşadı. Alman hükümetinin Türkiyeli çocukları Almanya’daki okullara hazırlama programı kapsamında öğretmenlik yaptı.

1980’de yurda döndükten sonra yeniden aktif siyasete ilgi gösterdi. Kısa bir süre Turgut Sunalp’ın kurduğu Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin (MDP) çalışmalarına katıldı.

Bir dönem İstanbul’daki Mersin Liselileri Derneği’ne başkanlık yaptı.

7 çocuk annesi olan Müfide İlhan, 2 Şubat 1996’da çocuklarının yanında bulunduğu Bodrum’da kalp krizi sonucu hayatını kaybetti ve burada toprağa verildi.

Müfide İlhan Özel Arşivi Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda bulunuyor.

Sağlığında Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından adı bir parka verildi. Öldükten sonra ise Mersin’de bir mahalleye ve bir ilköğretim okuluna aynı zamanda İçel Sanat Kulübü’ndeki bir galeriye adı verilmiş olup, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından da Atatürk Parkı’na heykeli dikilmiştir.