Mahir Turan

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mahir Turan (d. 1923 - ö. 2007) Mersinli iş insanı, siyasetçi.

Asker olan babası Cemil Bey, 1915'te felaketle sonuçlanan Sarıkamış Harekatı'nda gazi unvanı almasının ardından Mersin'e yerleşti. Mahir Turan 1923'te Mersin'de doğdu, İstanbul'da eğitim gördü.

1946'da Demokrat Parti'nin kurulmasıyla Adnan Menderes'in önerisiyle ailesinin ormanlarının ve ticaret ilişkilerinin bulunduğu Afyon ve Mersin'in seçim bölgesi sorumluluğunu üstlendi. 1946'da DP, bu iki bölgede milletvekilliklerinin tamamını kazandı.

1947'de dönemin CHP hükümetinin orman arazilerini kamulaştırmasıyla Turanlar iki özel ormanını kaybetti ve ticari anlamda büyük zarara uğradı. Bunun üzerine yurt dışından kereste getirmeye başladı. Mersin'de limanın gelişmesiyle firması, ihracatın önemli oyuncularından biri oldu.

1950'lerle birlikte DP'nin yükselişinde yine Mersin hattında kritik role sahipti.

1960 askeri darbesi sonrası gözaltına alındı ve "halkı silahlandırmakla" suçlandı. 1 aylık gözaltı sürecinin ardından serbest kaldı.

DP'nin ardılı olarak yoluna devam eden Adalet Partisi'nde (AP) siyasi faaliyetlerini sürdürdü. 1972-1980 arasında AP Mersin il başkanlığı yaptı.

Ticaret hayatının yanında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Mersin İdman Yurdu'nda önemli görevli üstlendi. [1]

2007 yılında, 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.