Mehmet Bal

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mehmet Bal (d. 1929, Tarsus) Ressam karikatürist.

1929 yılında Tarsus'ta doğdu. İlkokul ile ortaokulu Tarsus’ta okudu. Başladığı Adana Öğretmen Okulu'nun içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle öğrenimini tamamlayamadı. 1940’lı yıllarda annesi ile babasını yitirdikten sonra acısını dindirmek için resimle ilgilenmeye başladı ve yaşamını resim yaparak kazandı. 1946’dan itibaren resim ve tabela çalışmalarının yanı sıra, Tarsus’ta yayımlanan Gülek dergisine, Yeni Adana gazetesine, Tarsus Ortaokulu'nun çıkardığı 5 Ocak dergisine, Tarsus’ta yayımlanan Okul Sesi gazetesine, Felek adlı mizah gazetesine karikatürler çizdi. 1946-50 yıllarında resim ve tabela çalışmalarının yanı sıra karikatür çizdi, sinema yöneticiliği yaptı, fotoğrafçılık ve film afişleri üzerine çalıştı. 1967 yılında film işletmecilerinin isteği üzerine İstanbul’a taşındı. On beş yıl Fitaş Film’de yabancı ve yerli filmlere yüzlerce afiş çizdi.

Mehmet Bal, 1980 yılında Milli Güvenlik Konseyi Hükümetinin isteği üzerine “Ermeni meselesi"nin dış ülkeler için afişlerini hazırladı. Ayrıca bu işin yürütülmesi görevi ona verildi. 1982 yılından itibaren Tercüman, Bulvar, Akşam gazetelerinde çalıştı, çeşitli gazete ve dergilerde Atatürk kompozisyonları, çizgi romanları yayımladı.

“Yakın Tarihimiz” çalışmasının “Bir İmparatorluğun Çöküşü” adlı birinci bölümünü tamamlayarak, 1990 yılında Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek öncülüğünde Ankara’da sergilenmesi sağlandı. 1991 yılında Eskişehir’e taşındı. “Yakın Tarihimiz” çalışması orada tamamlandı ve kitap olarak yayımlandı.

2000 yılında Mersin’e yerleşti. 2003'te Tarsus Nusrat Mayın Gemisi Çanakkale Müzesine on iki büyük boy tablo yaptı. Ayrıca Tarsus’un kurtuluşunu çizgi roman olarak çizdi ve kitap olarak yayımlandı.

2 Haziran 2009 tarihinde Tarsus Belediyesi tarafından Sunay Atilla Üstgeçidi altında yaptırılan “Tarsus Belediyesi Mehmet Bal Sanat Galerisi” Mersin Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımı ile açıldı

HAKKINDA: Uğur Pişmanlık / Tarsuslu Yazarlar ve Sanatçılar Ansiklopedisi (2008).