Meriç Alkan

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Meriç Alkan (d. 1942 Mersin) Kimya profesörü, yazar, araştırmacı.

Nezihe ve Nazif Arısoy'un ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Namık Kemal İlkokulu ve Mersin Lisesi'nde okudu. Liseyi bitirdikten sonra kazandığı bursla kimya mühendisliği eğitimi için Almanya'ya gitti.

Goethe Enstitüsü'nde Almanca öğrendikten sonra Stuttgart Üniversitesi'nde başladığı öğrenimini yüksek lisansla tamamlayıp Türkiye'ye döndü. Zorunlu hizmetini yerine getirdiği Türkiye Atom Enerjisi Komisyonu Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde çalıştı.

Aynı dönemde İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak doktora çalışması yaptı. Çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra kimya bölümü başkanlığı görevindeyken emekli oldu.

1992 yılında Mersin Liselileri Derneği’nin yönetim kurulunda görev aldı. 1996-2010 yılları arasında başkanlık yaptı. İstanbul’daki üyeler ve burs programıyla ilgili çalışmaların dışında, derneğin Mersin’de düzenlediği çeşitli etkinliklerde; İçel Sanat Kulübü’yle ortak çalışmalarda; Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali çalışmalarında yer aldı.

Stuttgart Üniversitesi’ndeki öğrenimi sırasında Türk Öğrenci Derneği’nde görev aldı; derneğin yayımladığı Yaprak dergisinin yayın kurulunda çalıştı, dergiye yazı yazdı. Türkiye kökenli işçilere dair çalışmalarda gönüllü olarak hizmet verdi.

İstanbul’da çevre konulu bilimsel sempozyumlarda sunuculuk yaptı, sempozyum kitaplarının hazırlanmasına çevirmen ve editör olarak katkıda bulundu. Mersin’deki İçel Sanat Kulübü Bülteni, Mozaik, Yelken, İmece gibi yayın organlarında yazıları yayımlandı.

Üç kitap yazdı, ilki, Gazanfer Uğural’la birlikte hazırladığı “Bir İnsan - Bir Öğretmen - Bir Ressam - Hüseyin Sevim” adlı kitaptır.

İkincisi, “Gökkuşağı Gibi-Gazanfer Uğural’ın Yaşam Öyküsü” ve üçüncüsü Semihi Vural ile birlikte hazırladığı “Masalını Boyayan Ressam - Doğan Akça” kitaplarıdır.

Ayrıca, Mersin’in yerel tarihi ile ilgili birçok kitaba da editör olarak katkıda bulundu.

İki kızı, iki torunu olan ve eşini erken yaşta kaybeden Meriç Alkan İstanbul’da yaşıyor.

Kaynak: Mersin Kadın Müzesi