Mersin Tenis Yelken ve Yüzme Kulübü

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mersin Tenis Kulübü

Tenis sporuna gönül vermiş Mersinliler tarafından 28 Ağustos 1989'da kurulmuştur. Kurucu üyeleri Necdet Özcan, İlhan Savucu, Adnan Güner, Samsa Karamehmet, Aygün Aktaş, Selami Gedik ve Nezih Elbeyli'dir. Kulübün şu anki başkanı Ahmet Atakan'dır.

Kulüp, 1994 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesinden yap-işlet–devret modeli ile alınan araziye 2 yıl içinde tesis kurarak Mersinli tenis severlerin hizmetine sunmuştur.

Kulüp, 2019'da yaptığı açıklamada bugüne kadar 1128 üyesinin bulunduğunu, üyeler ve aileleriyle birlikte yaklaşık 5 bin kişilik büyük bir camiayı çatısı altında topladığını duyurmuştur.

Mersin'de tenis sporunun sevilmesinde ve gelişmesinde pay sahibi olan kulüp, çok sayıda sporcu yetiştirmiş ve milli takıma 42 sporcu, senyörlerde ise yaklaşık 600 lisanslı sporcu kazandırmıştır. Altyapı çalışmaları için Mersin Tenis Akademisinin kurulmasıyla kentte tenise başlama yaşı 4'e kadar indirilmiştir.

Türkiye Tenis Federasyonu'na bağlı olarak çalışan, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne kayıtlı kulüp, yerel turnuvaların dışında aralarında Satellite ve Mersin Cup ATP Challenger'ın da bulunduğu çok sayıda şampiyonaya da ev sahipliği yaptı.

Kulüp bünyesinde yelken ve yüzme faaliyetleri de yapılmaktadır. [1]