Okan Merzeci

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hüseyin Okan Merzeci (d. 16 Haziran 1939 Mersin - ö. 20 Ekim 1997) Mersin'in eski belediye başkanlarından.

16 Haziran 1939'da Mesudiye Mahallesi, 19 Sokak'taki tek katlı evde dünyaya geldi. Ailesi Denizli kökenli olmakla birlikte uzun süre önce Mersin'e yerleşmiştir. Dedesi eski Mersin Kadısı Hasan Tahsin Merzeci'dir. Amcası Fahri Merzeci de eski belediye başkanlarındandır.

Ticaret Lisesi mezunu olduktan sonra Almanya'nın Münih kentinde bulunan Oscar Von Miller Teknik Okulu'nu bitirdi ve inşaat mühendisi oldu. Uzun süre serbest mühendis olarak çalıştı.

1984 yılında Anavatan Partisi'nden belediye başkanı seçildi ve bu görevi 1989'a kadar sürdürdü. 1994'te bir kez daha belediye başkanı oldu.

Belediye başkanlığı döneminde, ANAP'lı olmamasına rağmen Şinasi Develi'yi başkan vekilliğine getirdi. Develi, Merzeci'yi "politikayı belediye işlerine sokmayan, dürüstlük bazında tek kelime edilemeyecek, devlet malını kendi malından iyi koruyan, hayırsever" bir isim olarak anar. [1]

Belediye başkanı olduğu dönemde Gözne beldesindeki yayla evinde 19 Ağustos'ta diyabete bağlı yüksek tansiyon sonucu beyin kanaması geçiren Okan Merzeci, bir süre İstanbul International Hospital'da tedavi gördükten sonra fizik tedavi için özel uçakla Almanya'nın Münih kentine götürüldü. Merzeci, 20 Ekim'de aniden fenalaşarak bitkisel hayata girdi, tüm çabalara karşın kurtarılamayarak hayata gözlerini yumdu. [2]

Ölümünün ardından 10 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlanan Merzeci'nin mezarı Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki aile kabristanında bulunmaktadır.

Mersin'de adı bir bulvara, Toroslar ilçesinde temeli kendisi tarafından atılan bir liseye, Toroslar ilçesindeki bir mahalleye ve Akdeniz ilçesinde içerisinde heykeli de bulunan bir parka verilmiştir.