Salim Yılmaz

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Salim Yılmaz (d. 1919 - ö. 2013) Mersinli kuyumcu.

1919 yılında Mersin'in Bahçe Mahallesi'nde doğdu. Babası Ahmet Yılmaz komisyoncuydu. Çalışma hayatına küçük yaşta atıldı.

1926'da ilkokula adım attığında aynı zamanda kunduracı çırağıydı. Kısa zamanda yeteneğiyle kentteki kuyumcuların dikkatini çekti ve kuyumcu ustalarının yanında çalışmaya başladı. Ortaokulu bitirdiği yıllarda Mersin'de kuyumcu ustalarının yanında zanaatını geliştirmeyi sürdürdü. Ancak bununla yetinmedi ve 2. Dünya Savaşı'nın yokluk yıllarında İstanbul'a, Kapalıçarşı'ya gitti.

Mesleki bilgisini İstanbul'da daha da geliştirdikten sonra Mersin'e döndü ve Yahya Kurt adlı ortağıyla birlikte 1940'ta İçel Kuyumcusu'nu açtı.

Bilgisi, becerisi ve meslek yaşamındaki başarısıyla kentin en tanınmış kuyumcularından biri oldu. Mesleğini 1980'lerin sonlarına kadar sürdürdü.

1959 yılında Almanya'nın "kuyumcu kenti" olarak bilinen Pforzheim şehrinde kuyumculuk yüksekokulunda incelemelerde bulundu.

1987 yılında Salim Yılmaz Ortaokulu'nu yaptırdı. 1990'da okulun lise bölümü açıldı.

1989 yılında Mersin Endüstri Meslek Lisesi'nde Kuyumculuk bölümünün ve 2002'de Mersin Üniversitesi'nde Takı Tasarımı ve Teknolojisi Yüksekokulu'nun açılmasında önemli rol oynadı. Buralarda eğitmenlik de yaptı. [1]

2001 yılında Hayat Mücadelem adlı kitabı yazdı.

2013'te, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Kurucusu olduğu İçel Kuyumcusu halen faaliyetlerini sürdürmektedir. [2]