Semiha Tokadlı

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Semiha Tokadlı (d. 1932 - ö. 2020)

1932 doğumlu olan Semiha Tokadlı; evli, iki çocuk ve dört torun sahibi. 14 yaşında Kız Enstitüsü'nde öğrenciyken, Çukurova Sanayi İşletmeleri Mersin İplik ve Dokuma Fabrikası'nda gece işçisi olarak başladığı çalışma hayatını, gündüzleri devam ettiği okul ile birlikte sürdürmüştür. Çok küçük yaştayken büyük sorumluluklar yüklenen Tokadı, hayatı boyunca da topluma karşı bu sosyal sorumluluk ve duyarlılık bilinci içinde olmuştur.

1947'de çalıştığı, o zamanki kısa adıyla Çukurova Fabrikası olarak bilinen Mersin'in tek ve en büyük işletmesinde günümüzde işletmelerde olduğu gibi çeşitli müdürlükler mevcut olmadığından, 25 yıl boyunca iş eğitimi, idare, sevk ve koordinasyon gibi pek çok görevi birden üstlenmiştir. İşverene işçi hakkını savunmuş, işverenin istek ve taleplerini işçiye aktararak bir anlamda işveren temsilciliği yapmıştır. İşçilerin yeterli ücret ve hak arayışlarında daima en önde yer almış, sendikalaşma ve sendikalılık bilincinin oluşup, güçlenmesi için çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

O yılları hatırlayanların "Çok disiplinli bir amirdi" diyerek tarif ettiği Semiha Tokadlı, diğer yandan tüm çalışanların sıkıntı, hastalık, kaza veya düğün, doğum günü tüm olaylarını yakından takip ederek, onlarla paylaştığı içinde pek çok kimsenin anası ya da Semiha ablası olmuştur.

Uzun yıllar Belediye Meclis üyeliği ile Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Kurucu Başkanlığı da yapan Semiha Tokadlı 10 Ocak 2020 tarihinde vefat etmiştir, Akbelen Mezarlığında aile kabristanına defin edilmiştir.

Kaynak: http://www.mersintercuman.com/?p=h5423