Semihi Vural

Mersin Kent Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yüksek İç Mimar. Öğrenciyken teknik personel olarak girdiği TRT'de üniversiteyi bitirdikten sonra çalışmaya devam etti. Dr. Ayşe Vural İle evlenerek doğup büyüdüğü İstanbul'dan ayrılıp Mersin'e geldi. Uzunca bir süre iç mimarlık yaptı. Daha sonra Mersin Üniversitesinde hocalık ve Mersin Vali Danışmanlığı yaptı. Bu arada İçel Sanat Kulübü ve Mersin Kültür Merkezi Derneği kuruluşunda önemli rol aldı.

İçel Sanat Kulübü Bülteni yayın yönetmenliği, danışmanlığı yaptı. Çekül Vakfı Mersin Temsilciliğinde bulundu. Birçok dergi, bülten ve gazetede yazdı.

2007 yılında basılan "Mersin Halkevi- Mersin Kültür Merkezi" kitabının ardından 10 yıl içinde "Asırlık Sağlık Çınarı-Mersin Devlet Hastanesi", "Huğdan Gökdelene Mersin", "Tarihin ve Doğanın Gizemli Dünyası-Kanlıdivane", "Kayıp Zamanların Beşiği-Prehistorik Mersin: Yumuktepe", "Pamuğun Çocuğu Mersin ve Mersin İskeleleri", "Atatürk Mersin'de", "Anadolu'nun Kapısı Tarsus-Gülek Boğazı", "Kırk Kırık Çizgi: Siren Yılmazer", "Tarihte Mersin Kadınları", "Soloi Pompeiopolis-Mezitli", "Ben Nevit Kodallı", "Antik Kilikya Limanları", Ayşe Vural'ın anlatımıyla "Mesudiye Mahallesine Adını Veren Gemi; Mesudiye" ve yine Meriç Alkan ile beraber "Masalını Boyayan Ressam-Doğan Akça", "Mersin-Antik Kilikya Öyküleri" ve "Tuz Deposundan Günümüze Akkahve-Mersin Büyükşehir Belediyesi Taş Binası"nı yazdı. Basım aşamasında olan birçok kitabı vardır ve yazmaya devam etmektedir.